PRVÍ PACIENTI PODSTÚPILI V ČESKU OPERÁCIU NAJRÝCHLEJŠÍM LASEROM NA SVETE.

PRVÍ PACIENTI PODSTÚPILI V ČESKU OPERÁCIU NAJRÝCHLEJŠÍM LASEROM NA SVETE.

Česká očná chirurgia si začiatkom decembra pripísala na svoje konto ďalšie svetové prvenstvo. Prví pacienti na zlínskej očnej klinike GEMINI podstúpili operáciu novým femtosekundovým laserom, určeným k operáciám sivého zákalu, ktorý je v súčastnosti najrýchlejším na svete.

Výskyt a liečba sivého zákalu

Sivý zákal – veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje hlavne starších pacientov. V Česku ním trpí až pol milióna ľudí. Toto ochorenie ohrozuje každého druhého pacienta, staršieho ako 60 rokov. Vo veku 75 až 85 rokov má sivý zákal 90 percent ľudí.

„Veková hranica operácie sa neustále znižuje. Vada môže postihnúť aj mladých ľudí, deti a môže byť dokonca aj vrodená. Sivý zákal sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky aj pri čítaní a zmenou dioptrií. Liečiť sa dá len operačne, teda vybratím zakalenej šošovky von z oka a jej nahradením umelou vnútroočnou šošovkou. Operácia sivého zákalu patrí k bežným ambulantným zákrokom a hradí ju poisťovňa. Sivý zákal si ľudia často zamieňajú za zelený, ale ten má iný priebeh a úplne sa vyliečiť nedá,“ povedal Pavel Stodůlka, prednosta siete očných kliník Gemini.

Operácia femtosekundovým laserom

Pokiaľ sa sivý zákal neoperuje, môže viesť až k slepote. Operáciu sivého zákalu podstúpi v Česku okolo 80 tisíc pacientov ročne. Vďaka moderným postupom a technológiám sa môžeme očnej vady zbaviť bezbolestne a hlavne bez pobytu v nemocnici. „Očná chirurgia patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odborom medicíny vôbec. Práve operácie sivého zákalu sú neustále inovované. Absolútnou novinkou v oblasti operácie sivého zákalu je nový femtosekundový laser, ktorý je unikátny hneď v niekoľkých ohľadoch – je najrýchlejším laserom na operácie sivého zákalu na svete, ide o prvý laser s robotickým ramenom a vôbec prvýkrát je laserový lúč vedený optickým káblom. Okrem toho ide o prvý laser, ktorý šetrí energiu – vďaka pokročilej analýze využíva len toľko energie, koľko je naozaj treba,“ popísal Pavel Stodůlka.

Prvýkrát v Česku – nový laser bol vôbec prvýkrát na svete použitý začiatkom decembra v Česku. Operáciu podstúpilo hneď 30 pacientov. „V rámci klinickej štúdie sme v prvom decembrovom týždni novým laserom odoperovali prvých 30 pacientov. Naša klinika sa stala prvou na svete, kde bol nový laser použitý. Na to, ako pracuje, sa prišiel pozrieť aj vývojový tým z Francúzska a odborníci z Texasu.

Moderná operácia sivého zákalu je bezbolestná a bez potreby narkózy. Stačí oko znecitlivieť anestetickými kvapkami. Operácia sa robí ambulantne. Vďaka novému laseru je operácia ešte rýchlejšia a presnejšia ako kedykoľvek predtým. Použitie moderných technológii a pokročilej automatizácie prináša udržateľne vysoký štandard kvality výsledku operácie a mimoriadnu bezpečnosť pre pacienta,“ povedal Pavel Stodůlka.