Pozor na oči

Pozor na oči

Pozor na oči, blíži sa peľová sezóna

Samoliečba voľnopredajnými liekmi nie je efektívna – správnu terapiu určí lekár. Čo môžete použiť ako prevenciu?

Dva a pol milióna Čechov trpí alergiou. Stačí iba päť peľových zrniek o veľkosti dva mikrometre v jednom kubickom metri  okolitého vzduchu a prejaví sa u nich alergická reakcia. V období od jari do jesene im nemôžu prakticky uniknúť, pretože rastliny kvitnú priebežne a každá uvoľní až stovky miliónov peľových zŕn.

Alergia je silnou reakciou imunitného systému na nejaký vonkajší podnet a prejavuje sa na rôznych častiach tela. Postihuje tiež oči, keď alergické zápaly vznikajú najčastejšie ako reakcia na alergény v prostredí. Typickým znakom alergického podráždenia očí je náhly vznik ťažkostí a výrazné svrbenie. Ďalej sa môže vyskytnúť opuch viečok, pálenie a slzenie očí a môže byť pridružená vodnatá nádcha alebo vyrážky na koži viečok. Ako prevenciu možno použiť slnečné okuliare, ktoré sa hodia aj pre upokojenie očí pri alergiách.

V momente, keď sa príznaky objavia, by si mali ľudia okamžite vypláchnuť oči studenou vodou a vyhľadať lekársku pomoc. Len odborník určí presne o akú chorobu ide, čo je príčinou a nasadí tú správnu liečbu. Postihnutý, ktorý si pri ťažkostiach sám diagnostikuje alergiu a  kúpi si bez receptu dostupný liek, sa tým vystavuje zdravotnému riziku.

Alergické reakcie nemusia spôsobovať len pele – ak sa u niekoho prejavia príznaky aj mimo peľovú sezónu neznamená to, že nejde o alergiu. Peľové zrná kvetov sú síce najčastejším, zato nie jediným zdrojom problémov. Ľudia sú často alergickí na celý rad ďalších látok –  väčšinou sa jedná o prach, roztoče, plesne a zvieracia srsť. Ďalej môže vzniknúť alergická reakcia na lieky, potraviny, alebo na kozmetické prípravky.

Kontaktné šošovky doporučujeme až do odznenia ťažkostí nepoužívať.